Skojarzenia

Skojarzenia to mała sztuczka, która pozwoli ci na wprowadzenie czegoś świeżego do scenki, gdy ta utknie w miejscu lub brak ci pomysłów.

Używanie czegoś w scence, na przykład słowa, które zostało powiedziane lub zaproponowane przez publiczność, gładko pozwala:

  • Tobie zauważyć pierwsze słowo, które skojarzyłeś. Na przykład, jeżeli scenka ma miejsce w więziennej celi, możesz szukać skojarzeń ze słowem „więzienie” (ang. prison). Dla mnie, pierwszym słowem, które przychodzi do głowy jest „pryzmat” (ang. prism).
  • Łączyć i kojarzyć słowa, które już się pojawiły. Dla mnie, słowo „pryzmat” kojarzy się ze światłem słonecznym.

Teraz musisz dodać coś nowego do scenki. „Musimy otworzyć okno. Tracę moją opaleniznę.” Wydaje się, że powiedziałeś to ni stąd, ni zowąd, ale takie coś pasuje idealnie. Publiczność nie ma pojęcia jak wymyśliłeś coś tak dobrze. Po prostu upewnij się co możesz powiązać ze scenką. W przeciwnym przypadku będziesz zakłopotany.

Skojarzenia są w przybliżeniu analogiczne do pomysłowych technik rozwiązywania problemów. Jeżeli utkniesz, spróbuj otworzyć słownik na chybił trafił. Spróbuj znaleźć połączenie pomiędzy tym słowem a problemem, który chcesz rozwiązać. Słowo pochodzi spoza ograniczeń twojej obecnej przestrzeni pojęciowej i często prowadzi do szybkiego przełomu lub przynajmniej świeżego podejścia do sprawy.

Źródło


Opublikowano 03-05-2010 przez wendy in category "Artykuły