Opowieść o przedmiocie

Postaw na scenie krzesło. Grupa stoi lub siedzi po bokach by widzieli co się dzieje. Ktoś wybiera przedmiot z sali i kładzie go na krześle. Można też wziąć przedmiot od publiczności. Ten przedmiot jest inspiracją.

Po kolei trzech uczestników (lub więcej jeśli chcesz) mówi krótki monolog zainspirowany tym przedmiotem. Zaczyna jedna osoba, a gdy skończy, pozostawia przedmiot na krześle dla kolejnej osoby. Ktokolwiek jest zainspirowany wchodzi na scenę dodając kolejną część historii/sytuacji z punktu widzenia innej osoby, a trzecia zamyka koło.

To ćwiczenie jest bardzo mocno oparte na postaciach. Pierwsza osoba rozpoczyna historię a pozostałe dwie osoby znajdują sposób by stworzyć inną interesującą postać zaakceptuje i podbije pierwszą osobę. Wyzwaniem jest nie być całkowicie przywidywalnym w doborze dodatkowych postaci (unikaj natychmiastowego wybierania postaci żony, gdy możesz być listonoszem lub manikurzystką). Jednocześnie chcesz utrzymać linię fabularną i uzasadnić co poprzednie postaci już ustaliły. Postaci nie muszą się znać, ale musi między nimi istnieć powiązadnie (nawet jeśli wynika ono z samego przedmiotu).

To ćwiczenie rozwija:

  • słuchanie (musisz słuchać postaci zanim będziesz wiedział co możesz dodać do historii/sytuacji i uzasadnić to)
  • warsztat postaci
  • Realizm (staraj się nie skupiać „tylko” na przedmiocie. Tu chodzi o związki pomiędzy trzema różnymi postaciami)
  • Ponowne wprowadzenie

Angielska nazwa gry: Object Narrative

Tagi: , , ,

Opublikowano 08-11-2013 przez admin in category "Gry