Wstęp do mantry

Oto sposób jak oczyścić umysł, podświadome myślenie i spontaniczność.

Niech gracze usiądą wygodnie, jeśli chcą mogą zamknąć oczy. Powiedz im by oczyścili umysł i starali się o niczym nie myśleć. Niech tak siedzą mniej więcej dwie minuty. Podczas tego chodź by robić minimalny hałas (wytrzyj nos, odchrząknij), ale nie za bardzo. Jeśli słyszysz przejeżdżające samochody, ludzi w budynku lub śpiew ptaków, nie musisz nic robić.

Potem zapytaj graczy, którzy twierdzą, że o niczym kompletnie nie myśleli, czy słyszeli śpiew ptaków, samochody, odchrząknięcie. Jeśli się całkowicie wyłączyli, to czy nie powinni tego nie słyszeć?

Teraz powiedz graczom by zamknęli oczy i powtarzali w myślach „mihad”. Niech tak robią przez około 3 minuty. Potem zapytaj ich czy myśleli o czymkolwiek poza „mihad”. Jeśli będą uczciwi, odpowiedzą, że myśleli o różnych rzeczach.

Chodzi o to, że nasz umysł nigdy nie przestaje pracować. Nawet jeśli próbujesz się skoncentrować na powtarzaniu słowa w myślach – mantrze – twój umysł i tak skupia się na czymś innym.

Wszyscy jesteśmy zdolni do myślenia o kilku rzeczach na raz. Niektózy potrafią mieć nawet do siedmiu ciągów myślowych jednocześnie. Kto nigdy nie prowadził samochodu będąc całkowicie skupionym na jeździe bez myślenia o pracy, zakupach, znajomych?

Możesz użyć tego ćwiczenia by pokazać uczniom, że nie muszą się bać „dziury w mózgu” – nasze umysły cały czas tworzą mnóstwo rzeczy, jeśli się im na to pozwoli.

Mantry są używane jako technika wspomagająca medytację. Chodzi o to by najbardziej aktywna część umysłu była zajęta, a jednocześnie procesy podświadome wyszły na powierzchnię. Podobnie się dzieje w snach, ale podobno dowiedziono, że techniki medytacji mogą być bardziej relaksujące niż sen. Jednak nie wierzcie nam na słowo.

Uwagi

Możesz użyć jakiegokolwiek innego słowa jako mantrę, jeśli nie jest to istniejące słowo („banan” odpada) lub mocno przypominające istniejące słowo („bamam” też odpada). Przez to ludzie mogą zacząć myśleć o małpach, dżungli czy czymkolwiek innym.

Zobacz też Mantra jako ćwiczenie praktyczne wykorzystania mantry w scenkach.

Źródło: Mantra Introduction


Opublikowano 29-06-2013 przez admin in category "Gry