Dochodzenie

To Długa forma, która może być grana z dużą liczbą graczy. Format jest zainspirowany grą planszową Cluedo.

Podstawą formatu jest zebranie wielu postaci. Publiczność może podać powód zebrania i nadać każdemu graczowi postać. Jedna z postaci ma zostać zabita. Pozostałe postaci powinny mieć powód by zabić ofiarę. Można również użyć publiczności do jej wskazania lub pozwolić motywom ewoluować w trakcie występu. Jeden z graczy będzie detektywem. Opcjonalnie może on mieć pomocnika. Można też przygotować powód zebrania i opisy opstaci przed występem.

Format zacyzna się od zebrania. W pewnym momencie światła gasną, a kiedy się zapalają ponownie, ofiara nie żyje.

Następnie detektyw (lub detektywi) przesłuchują postaci (na osobności, ale inne postaci mogą przeszkadzać w przesłuchaniach). Każda postać powinna dawać wskazówki, że to ona jest zabójcą, jednocześnie zaprzeczając jakiemukolowiek uczestnictwu w morderstwie. Postaci mogą próbować sugerować, że zabójcą jest inny gracz. Wydarzenia wynikłe w trakcie przesłuchania mogą być odegrane jako flashbacki.

Po przesłuchaniu wszystkich postaci detektyw zbiera wszystkie postaci, jak książkach/filmach z Herkulesem Poirotem, i omawia motywy każdej z postaci. Ostatni omawiany gracz jest zabójcą.

Światła gasną, scena początkowa jest odgrywana ponownie, światła gasną, zapalają się i widzimy scenę morderstwa w zwolnionym tempie.

Angielska nazwa formatu: Murder Mystery

Tagi: ,

Opublikowano 08-09-2013 przez admin in category "Formaty