Atlas chmur

Atlas chmur to książka Davida Mitchella, na podstawie której nakręcono film w 2012 roku. Książka ta ma specyficzną strukturę, która może posłużyć do stworzenia długiej formy improwizowanej. Po szczegóły zobacz Atlas chmur (możliwe spoilery).

Ten format działa w następujący sposób: to format improwizowany z przerwą. Przed przerwą kilka historii (w książce było to 6, ale dowolna liczba większa niż 2 się sprawdzi) jest w połowie opowiedzianych. Te historie mają miejsce w przeszłości, a każda kolejna jest nieco dalej w czasie. Każda historia jest odgrywana w konkretnym stylu. Po przerwie historie są kończone, ale w odwrotnej kolejności. Pod koniec występu historie powinny się ze sobą wiązać.

Przykład dla wyjaśnienia. Poproś publiczność o cztery sugestie okresów historycznych i miejsc, w porządku chronologicznym. Bliska i daleka przyszłość są dozwolone. Załóżmy, że dostaniemy rewolucję francuską, pierwsza wojna światowa w Wielkiej Brytanii, dzisiejsze USA i Chiny 2030. To wiedzie do 4 historii w 8 częściach. Cztery przed przerwą i cztery po niej. Każda historia jest grana jako Jednolita historia. Przykładowo:

  • Historia 1, część 1: Dramat we Francji podczas rewolucji
  • Historia 2, część 1: Romans podczas Pierwszej Wojny Światowej
  • Historia 3, część 1: Thriller w USA, czasy obecne
  • Historia 4, część 1: Musical w postkomunistycznych Chinach
  • Przerwa
  • Druga część historii 4
  • Druga część historii 3
  • Druga część historii 2
  • Druga część historii 1

Powinno istnieć nawiązanie w historii 1 do historii 2, w historii 2 do historii 3 i w historii 3 do historii 4. Wszystkie powiązania powinny być różne i niekoniecznie typowo gatunkowe, n.p. książka napisana przez postać w historii 1 może być ważna w historii 2, wynalazek w historii 2 może wiązać się z zawodem w historii 3, itd. Jeśli jedno z powiązań jest oparte na postaciach, pozostałe powiązanie nie mogą być na tym oparte. Sytuacją idealną jest gdy nie wszystkie powiązania są ustalone przed przerwą. Dla bardzo konkretnych przykładów najlepiej przeczytać książkę Mitchella.

Źródło

Książka autorstwa Davida Mitchella wydana w 2004 roku. Pomysł użycia struktury dla długiej formy przypisywany jest Tomowi Tollenaere’owi.

Angielska nazwa formatu: Cloud Atlas

Tagi: ,

Opublikowano 08-09-2013 przez admin in category "Formaty