Słuchanie

Jedną z podstawowych, a zarazem najważniejszych umiejętności podczas improwizacji jest słuchanie. Musisz uważnie słuchać, gdy twoi partnerzy sceniczni rozmawiają. Słuchanie daje ci możliwość brania udziału w akcji tworzonej przez pozostałych aktorów.

Gdy nie słuchasz, automatycznie nie uczestniczysz w akcji. Nie wiesz, co twoi partnerzy sceniczni chcą zasugerować widowni, więc sam wymyślasz rzeczy niespójne z kreowaną przez nich rzeczywistością. Twoje działanie powoduje, że widzowie są zdezorientowani i nie wiedzą, co się dzieje na scenie.

Gdy nie słuchasz, równie dobrze mógłbyś stać sam na scenie i opowiadać skecze. To jednak byłby stand-up, a nie o to w improwizacji chodzi. Bez słuchania nie ma współpracy.
Podsumowując, im więcej słuchasz, tym lepszym jesteś partnerem scenicznym. Gdy nie interesują cię dialogi pozostałych aktorów, teoretycznie stoisz obok, ale w praktyce jesteś dziesiątki kilometrów od miejsca akcji.

Pokusa

Mimo, że słuchanie jest jedną z najważniejszych zasad improwizacji, kusi nas kilka rzeczy, które powodują, że nie słuchamy wypowiedzi partnerów scenicznych. Oto główne z nich:
– myślenie o następnej kwestii, jaką wypowiemy (gdy pozostali aktorzy prowadzą rozmowę);
– sprawdzanie czy widzowie się śmieją;
– szukanie w głowie dobrych, zabawnych (w naszym mniemaniu) tekstów.

Świetnym ćwiczeniem, aby doskonalić umiejętność słuchania jest Coctail Party.

Źródło


Opublikowano 26-02-2010 przez wendy in category "Artykuły