Twoja osobista wyszukiwarka

Twoją osobistą wyszukiwarką jest twój mózg. Chodzi głównie o to, że mózg coś ci daje, jeśli coś wcześniej do niego dałeś.

Jeżeli usłyszysz słowo „wielbłąd”, pomyślisz o czymś. Może wyobrazisz sobie wielbłąda albo przypomnisz bajkę o wielbłądzie, którego lubiłeś gdy byłeś dzieckiem, może pomyślisz o zabawnym sposobie, w jaki programiści łączą słowa ze sobą. A może o wszystkim?

To działa na tej zasadzie, jakby Twój mózg był wyszukiwarką Google. Cokolwiek „wpiszesz”, znajdziesz dużo zaskakujących rzeczy.

Twoja osobista wyszukiwarka na scenie

Branie udziału w improwizowanej scence jest czymś więcej niż pozwalaniem wpisywania rzeczy twoim partnerom scenicznym do twojej osobistej wyszukiwarki i dodawaniem do scenki czegokolwiek, co twój mózg wymyśli. Całkiem dużo rzeczy wyzwoli twoją reakcję na akcję, będzie pasowało do scenki i będzie zabawne. Zabawne, ponieważ to będzie miało sens. Sens ten jest trudny do zdefiniowania, ale istnieje.

Jest kilka wyjątków. Jeżeli wpiszesz do swojej osobistej wyszukiwarki „zabawny”, pokaże ci rzeczy, które byłyby zabawne, ale w innych sytuacjach. Być może będą to żarty, które kiedyś usłyszałeś albo zmuszenie się do podjęcia prób bycia zabawnym (patrz Żartowanie). Najzabawniejsze jest w tym wszystkim to, że jak sobie powiesz „będę teraz zabawny”, nic takiego się nie stanie w tym momencie.

To samo tyczy się słów „dobry”, „bystry” i „oryginalny”. Jeżeli powiesz sobie – będę teraz dobry/bystry, będziesz nudny. Jeżeli powiesz sobie „będę oryginalny”, nie będziesz oryginalny, wręcz przeciwnie. To jest Paradoks improwizacji.

Być zabawnym, dobrym, błyskotliwym jest bardzo łatwo. To jest automatyczne. Po prostu słuchaj, karm twoją osobistą wyszukiwarkę rzeczami charakterystycznymi i specyficznymi w scence w trakcje jej trwania i bierz cokolwiek ci z niej „wyskoczy”. Dopóki pozwalasz scence być prowadzonym do przodu zamiast podejmowania świadomych prób bycia zabawnym czy mądrym, prawie wszystko będzie ci świetnie wychodziło. Ludzie będą się zastanawiać „ Jak on na to wpadł? To było takie fantastyczne!”.

To będzie wydawało się fantastyczne, ponieważ nie ma dwóch identycznych osobistych wyszukiwarek . Twoja osobista wyszukiwarka nie podsunie ci standardowych kawałów, ale pokaże niezwykłą pracę twojego mózgu i twoje życiowe doświadczenie.

Twoja osobista wyszukiwarka ignoruje słowo „nie”

Jeżeli „wpiszesz” do swojej osobistej wyszukiwarki zwrot zawierający słowo „nie”, wynik, jakie otrzymasz będą takie same, jakbyś nie wpisywał tego słowa. Na przykład, jeżeli powiesz sobie „nie niedźwiedź”, prawdopodobnie pomyślisz na początku o niedźwiedziu brunatnym, później o niedźwiedziu polarnym stojącym nad zamarzniętą wodą oceanu, później o tym, jakie gatunki niedźwiedzi występują w Polsce itd…

Jeżeli jest coś, czego chciałbyś nie robić w trakcie scenki, skorzystaj ze swojej osobistej wyszukiwarki szukając czegoś, co mógłbyś zrobić, a nie tego, czego byś nie chciał.

Jeżeli ugrzęzłeś w scence, spróbuj użyć Skojarzeń

Źródło


Opublikowano 15-04-2010 przez wendy in category "Artykuły