Impro Mecz

Ten format nie ma konkretnej nazwy i jest popularny głównie w krajach francuskojęzycznych. Istnieje liga improwizacji w prawie każdym francuskojęzycznym kraju. Te ligi spotykają się co roku by rywalizować o mistrzostwo świata.

Format jest modelowany na mecz hokeja: 2 drużyny po 6 graczy, 3 mężczyźni i 3 kobiety, możliwy dodatkowo trener, grają w 3 30-minutowych rundach, na scenie przypominającej lodowisko do hokeja. Rozgrywki prowadzi sędzia wraz z dwoma pomocnikami.

Sędzia losuje wyzwania z pojemnika. Wyzwania mogą być połączone lub własne. Połączona scena improwizowana angażuje obie drużyny. Własne wyzwania są odgrywane dwa razy, za każdym razem przez graczy z jednej drużyny. Wyzwania składają się z:

  • Tytułu scenki: to może być cokolwiek
  • Ilości graczy z drużyn: może być dowolna lub określona. Możliwe jest również określenie płci, np. '2 kobiety z drużyny pierwszej i dowolna ilość graczy z drużyny drugiej’
  • Kategoria: to może być cokolwiek, przykładowo: Science Fiction, Dramat, Dostojewski, Western, Musical, Opera, Bez słów lub Bez dźwięków oraz Ciąg dalszy nastąpi, gdy drużyna ma kontynuować scenkę rozpoczętą przez inną drużynę.
  • Czas: może się wahać od 20 minut do nawet 30 sekund.

Podczas scen improwizowanych sędzia może wejść w scenę i odgwizdać przewinienie. Możliwe przewinienia: Lanie wody, Nieprawidłowa ilość graczy, Naruszenie motywu (lub tytułu), Dezorientacja, Przeszkadzanie, Nieczyste zagranie, Blokowanie itd. Każde przewinienie jest sygnalizowane poprzez gest. Podczas wchodzenia na występ publiczność dostaje „kartę przewinień” z gestami i wyjaśnieniami błędów. Przewinienia mogą dotyczyć gracza lub całej grupy. Gdy drużyna zbierze 3 przewinienia, konkurencyjna grupa zdobywa punkt. Gdy gracz zbierze 3 przewinienia, zostaje wyłączony z gry na 5-10 minut.

Każda osoba z publiczności dostaje kapcia. Może on być rzucony na scenę, gdy publiczności nie podoba się scena improwizowana lub też w sędziego gdy podejmie niesprzyjającą decyzję.

Po każdej rundzie liderzy grup mogą poprosić sędziego o wyjaśnienie przewinienia, a potem publiczność głosuje. Każda drużyna ma swój kolor, publiczność dostaje kolorowe kartki do głosowania.

Po 3 30-minutowych rundach wiemy która drużyna zwyciężyła. Na końcu gwiazda lub lokalna osobistość wręcza „gwiazdy” trzem najlepszym graczom.

To bardzo sztywny format, w którym wszystko oprócz scenek jest ustalone. Istnieje konkretna procedura, według której przeprowadzany jest pojedynek, nawet liczba graczy we własnych i wspólnych scenkach jest określona. Chodzi o to, że sztywność formatu dobrze kontrastuje improwizację, w której zdarzyć się może dosłownie wszystko.

Angielska nazwa formatu: Impro Match

Tagi:

Opublikowano 29-10-2010 przez admin in category "Formaty